Náš podíl na ochraně životního prostředí

Jak jsme se v roce 2021 podíleli na ochraně životního prostředí?

Díky svým žákům a učitelům se Speciální mateřská škola a základní škola Polička , Jiráskova 825 Polička 572 01 může v roce 2021 pochlubit sběrem starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci o hmotnosti 0,28 t. Na každého z nás tak připadá 7 kg vysloužilých spotřebičů. Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy, a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu.

Konkrétní přínos vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Vyplývá z něj, že díky obyvatelům došlo za rok 2021 k úspoře produkce CO2 o 3,29 tun. Víte kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 2 ks

Nebylo nutné vytěžit 164,15 litrů ropy. Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 7 krát.

Došlo také k úspoře 1 689,84 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 1690 krát.

Podařilo se recyklovat 161,20 kg železa. Toto množství recyklovaného železa by bylo možné použít pro výrobu 7 ks nových praček, bez nutnosti těžby železné rudy.

Recyklací vysbíraných spotřebičů se podařilo získat 5,68 kg mědi, což by postačilo pro ražbu 1010 1€ mincí, nebo 6,89 kg hliníku, který by stačil na výrobu 460 plechovek o objemu 0,33 l.

I když jsme jen malá škola a naše čísla nejsou obrovská, kdyby každý člověk dělal i v malém množství to samé, bude nám všem lépe a voda, vzduch i půda na naší planetě na tom nebudou tak špatně, jako v současnosti.

Elektrowin a Mirka Zrůstová