Vzdělávací centrum Baliny „Zahrada nás baví“

ŠABLONY II – VZDĚLÁVACÍ STŘEDISKO CHALOUPKY V OBCI BALINY, PROGRAM „ZAHRADA NÁS BAVÍ“.

Do 8. října nikdo z nás netušil, kde se nachází obec Baliny. Teď už víme, že 5 km od Velkého Meziříčí. V té samé malé a nenápadné obci má sídlo Vzdělávací středisko Chaloupky, které převážně zdravotně postiženým dětem a dospělým připravuje výchovně vzdělávací programy, které vychází ze základní podstaty přírody. Vlastní téměř nově zrekonstruovanou zemědělskou usedlost s terapeutickou a zážitkovou zahradou a pohodlným vnitřním zázemím.

Program „Zahrada nás baví“ nás měl seznámit se základními druhy bylinek a zeleniny, jejich pěstováním a využitím a to s důrazem na praktické zkušenosti a činnosti. Měli jsme velké štěstí na přívětivé počasí, které nám umožnilo uskutečnit všechny pracovní úkoly na zahradě nebo dvorku. Programem nás provázela školitelka Edita, která milým a empatickým přístupem vykouzlila krásné dopoledne, se spoustou zážitků a dovedla nás radovat se z výsledků našeho snažení.

První úkol, který nás čekal, byl sběr různých druhů bylinek, které jsme společně třídili na ty, které se dávají do čaje a na ty, které budou patřit do polévky. Čaj z vlastního sběru chutnal najednou mnohem lépe, než když si ho koupíme třeba v bylinkářství. Protože do polévky patří hlavně zelenina, tak i tu si musely děti vyhledat v bedničkách s pískem a následně očistit, umýt a nakrájet. Polévka se nevařila na plotně, ale v kotli nad otevřeným ohněm, takže opět bylo na nás, pořezat a naštípat dříví a zapálit oheň. Polévka chutnala skvěle a byli i jedlíci, kteří si přidávali. A zase poznání, že ta polévka chutná jinak, tak nějak voňavěji. Asi to bylo tím, že jsme se všichni tak snažili.

Bylo to krásné dpoledne, které si především děti moc užily a určitě si sebou odvezly spoustu pěkných zážitků a nových zkušností. Děkujeme Mirce Zrůstové, která pro nás vše zařídila a objednala.

Za všechny výletníky Ivana Vondrová