Prožitkové dopoledne aneb Jak si pejsek s kočičkou dělali dort

Na setkání s pohádkou přišly do poličské tělocvičny děti z přípravného stupně a speciálních tříd. Vykouzlili jsme si z hrnce příběh Jak si pejsek s kočičkou dělali dort.

Děj pohádky nás nejen po celé dvě hodiny provázel, ale také nám pomohl plnit různé úkoly. Zahráli jsme si na pejsky a kočičky a za doprovodu písničky Kočka leze dírou děvčata hledala svoje pelíšky a kluci boudičky. V pohádce pejskovi a kočičce udělaly dort z písku děti. My jsme si s pískem také pohráli a vyklopili povedené bábovky. S horkým dortem (míčem) jsme si házeli a studený si pak podávali za zády. Protože bylo zapotřebí nakoupit suroviny, děti s nákupními košíky vybíraly potraviny, ze kterých se tato sladká pochoutka připraví. Dort si také děti vyrobily z pet víček a jako správní číšníci v restauraci jej nosily. V pohádce dort snědl velký zlý pes. Ten naštěstí mezi nás nepřišel, ale učili jsme se navzájem se poznávat. Kdo měl pro strach uděláno, schoval se pod prostěradlo a druhý jej podle hmatu nebo i zvuku pojmenoval. Obratnost obou zvířátek jsme si vyzkoušeli za pomocí kouzelné šňůrky, kterou všichni přelézali nebo podlézali.

Čas pro setkání rychle vypršel, a tak si každý po svačině o odpočinku mohl ve své třídě vyrobit svého pejska nebo kočičku z papíru. Velkou, převelikou pochvalu si zasloužily všechny děti.

I. Vondrová