Bylinkový den

Podle našeho plánu EVVO byl třetím projektovým dnem po ovoci a zelenině

                                               

 „BYLINKOVÝ DEN“, na který jsme se sešli v úterý 4. dubna.

 

Po ranním společném úvodu se každá skupina vydala za svými úkoly.

V tělocvičně bylo takové centrum všech informací – atlasy, encyklopedie a mnoho dalších knih o bylinkách, jejich zpracování a využití. Pro dobré nosy byla připravena poznávačka koření – od papriky  přes kmín po zázvor.

Na interaktivních tabulích se řešily hlavně názvy bylinek a jejich využití pro člověka. Ve cvičné kuchyňce se jednotlivé skupinky žáků naučili vyrobit  – nálevy a odvary z bylinkových směsí, bylinný olej z máty, bylinnou mast z měsíčku a ti nejstarší si namíchali bylinnou masku proti akné, kterou hned  vyzkoušeli na vlastní kůži.

Každá skupina si také zasadila do truhlíku sazeničky různých bylinek. V dalších dnech se o ně budou muset všichni starat, aby nám neuschly a byly k užitku. Všichni jsme také navštívili Bylinkářství p. Jukla, kde jsme se seznámili se vším, co se bylinek týká a  na naše zvídavé otázky paní prodavačky ochotně odpovídaly.

Při zpětné vazbě bylo docela veselo, protože se jednotlivé skupinky předháněly v tom, aby všem ukázaly svoje výrobky, zasazené sazeničky i různé básně nebo reklamní spoty o bylinkách. Velký úspěch měla bylinná pleťová maska, kterou vyzkoušely nejen žákyně, ale dokonce i pan učitel.  Bylo to fajn.

Mirka Zrůstová